Всеки преценява за себе си, дали ще търси подобряване на резултатите чрез химия или натурални продукти. Тук обръщам внимание на вторите.
Преди тренировка
Спирулина
20-30 минути преди тренировка плодов фреш със спирулина. Когато пия спирулина преди тренировка, все едно съм сложила обогатено гориво в колата. Мога да направя 1-2 повторения лицеви опори повече във серия например, отколкото ако не съм пила преди това. Разбира се чудеса не могат да се търсят в нито една добавка, но енергията, която дава е осезателна. Изключително богата е на Б12, което освен това се усвоява в много по-голяма степен от организма, в сравнение с изкуствени добавки обогатени с Б12 – голяма част от тях се разрушава от киселинността на стомаха, преди да бъдат абсорбирани. Т.е Б12 в спирулината е с по-високо съдържание на абсорбируемост, отколкото това в изкуствените добавки. Тъй като ми се е случвало да зарязвам тренировките и след време да започвам от нулата, имам наблюдения и статистика за спортните си резултати от нулата – и когато взимам активно спирулина муските ми нарастват видимо по-бързо. Това се дължи на факта, че спирулината се състои от около 65 – 70 % протеини.
Аз я взимам на прах, а не на таблетки, тъй като излиза по евтино, отколкото хапчета, а и чисто психологически предпочитам да я взимам като обогатител в храната, а не като хапчета. Спирулината има не особено приятен вкус – за това и доста хора я предпочитат във вариант на хапчета. За мен лично – вкусът и става доста по безобиден, ако се разтвори във фреш (най-добре цитрусов). Една лъжица на половин-една чаша фреш. Тук вече всеки може да пробва за себе си, кой е неговият вариант за прием на спирулина. Но енергийните стойности на фреша преди тренировка, също не са за подценяване.
Мюсли с чия, годжи бери и ленено семе
Няколко часа преди тренировка хапвам
ядково мюсли с чия, годжи бери и ленено семе. Ако тренирам на обяд – това обикновено е закуската. Те имат висока енергийност, която се задържа “ликвидна” за по-дълго време. За чия чух покрай постиженията на племето тараумара в маратоните. Племето им се слави с това, че могат да избягат 40 км на ден без проблем. Като голяма част от заслугите за тяхната издържливост се придават на чията. Това се дължи на желиращите и свойства в стомаха, което поддържа въглехидратите по-дълго време в режим на готовност, и осигурява поддържането на по-високо ниво на овлажняване на организма. Освен енергийните си качества – спомага за възстановяването и растежа на мускулните тъкани, както и облекчава ефекта на мускулна треска. Това се дължи на високите нива на протеини и аминокиселини. Две супени лъжици чия доставят около 5 грама протеин.
Годжи бери – освен безбойните здравословни качества, с които тези плодчета са известни в интернет пространството, те дават доста енергия, помагат да се вдигне тонуса при умора. Имат положително въздействие при борбата с целулита и спомагат за добрата обмяна на веществата.
За още по добра ефективност, мюслито могат да се прибавят смлени
сусам и
ленено семе (освен към мюсли, те могат да се добавят и към доста други храни, които бихте консумирали след тренировка. (ако сусама и лененото семе не са смлени/счукани просто преминават през организма без да се абсорбират, поради обвивката си). Лененото семе спомага за по-бързо възстановяване на мускулите след тренировка.
След тренировка
Конопени семена
Широко известно е, че месото е богато на протеини. Класика в храненето след тренировка е пилешката пържола, която теоретично съдържа около 60 гр протеини. По-малко известно е, че само 20% от тези протеини се усвояват от организма – т.е. от една пилешка пържола се усвояват около 12 грама ефективно. В 100 грама конопено семе има около 30-35% протеини, като те се усвояват на 100% от организма.
В три супени лъжици конопено семе се съдържат 10 грама протеин. Вкусът му е доста приятен и неутрален, досега не съм намерила ястие на което да не подхожда. Може да се пие като млечен шейк (обелени конопени семена се пасират с вода), в мюсли, да се добавя към вече готови ястия, беленото конопено семе може просто да се поръси върху коя да е манджа. Аз не гледам на конопеното семе като противовес на месото. Според мен двете могат да се комбинират успешно за засилване на резултатите.
Киноа
В 100 грама киноа се съдържат около 15 гр. протеини. Има приятен неутрален вкус. Приготвя се доста бързо – сварява се за броени минути – когато семенцето се разтвори – значи е готова. Тя е от растенията, при които е хубаво да се смени една вода, след като заври и след това да се остави на по бавен огън, за да не се разрушават полезните вещества (от друга страна киноата няма нужда от високи температури, за да се разпука – ако просто е накисната в гореща вода за половин – един час, ще се получи същия ефект като да се свари на висока температура, но
полезните вещества ще са запазени на 50% повече). Може да се комбинира със зеленчуци или да се приготви на принципа на ориза или като гарнитура към месни продукти, много добре се
връзва като съставки към всякакви салати. Когато се купува насипно, цената и е около 5 лв на килограм.
Pingback: За какво е полезно Лененото семе | Полезните неща
Pingback: За какво е полезно конопено семе и конопено олио | Полезните неща